طراحی جرثقیل سقفی

طراحی جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی تک پل | طراحی جرثقیل سقفی تک پل | ساخت جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل چیست؟

کاربرد جرثقیل سقفی به این صورت است که این امکان را فراهم می کند که اجسام سنگین را از یک مکان به مکان دیگر به صورت جا به جا کنید. این جابه جایی به صورت دقیق اتفاق می افتد.

جرثقیل تک پل

جرثقیل ها به صورت عمده به دو دسته جرثقیل تک پل و جرثقیل دو پل تقسیم‌ بندی می‌شود که بنا به کارایی، هر کدام برای یک هدف خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

از جرثقیل تک پل سقفی در صنایع کوچکتر و برای جابجایی اشیایی با ظرفیت های پایین در عرض کم استفاده می شود. در جرثقیل های تک پل با راهبر طولی وجود دارد که وینچ بالابر به صورت آویز از بال پایین پل جرثقیل تعبیه شده و حرکت عرضی جزئی از وینچ بالابر محسوب می شود.

مزیت های جرثقیل تک پل سقفی

  • سازه ی این مدل جرثقیل وزن کمی دارد.
  • قیمت آن نسبت به جرثقیل های دو پل سقفی بسیار کمتر است.
  • در استفاده از جرثقیل تک پل سقفی، محدودیت های جرثقیل دو پل را نخواهید داشت.
  • هیچ محدودیتی در ظرفیت حمل بار جرثقیل سقفی تک پل وجود ندارد.
  • عدم محدودیت در عرض جرثقیل ها حتی در مواقعی که ظرفیت آن با جرثقیل سقفی دو پل برابر است.
  • قابلیت نصب راهروی تعمیراتی
  • قابلیت دسترسی به وینچ بالابر در مواقعی که نیاز به تعمیرات می باشد.
  • عدم محدودیت در نصب تجهیزاتی مانند مگنت، چنگک، کابین و غیره

مهندسی و طراحی سازه ی اصلی جرثقیل سقفی تک پل 

سازه اصلی و بدنه ی همی جرثقیلهای سقفی با استفاده از نرم افزارهای خاص طراحی و مهندسی ماشین آلات صنعتی، شبیه سازی گشته و طراحی می شود. دراین نرم افزار ها علاوه بر شکل ظاهری، رفتار و کارکرد شبیه سازی ضده ی آن ها هم در هنگام بارگزاری مورد ارزیابی قرار می گیرد تا از بروز هر نوع ایراد در محصول نهایی جلوگیری شود.

بر اساس  تجربه ای که ما در شرکت پیلمر داریم، در زمینه طراحی و ساخت انواع جرثقیل سقفی و دروازه ای و با توجه به وزن سازه و ماکزیمم نیروهای استاتیکی و دینامیکی وارد بر چرخ ها و اتصالات و همچنین تعداد سیکل کاری، طراحی مکانیکی و انتخاب ماشین آلات بر اساس رسیدن به حداکثر بهره وری و جلوگیری از هرگونه توقف احتمالی جرثقیل صورت می­پذیرد.

جرثقیل های این شرکت به صورت سفارشی و بر اساس نیاز مشتری توسط شرکت مهندسی پلیمر طراحی می شوند.

جرثقیل تک پل سقفی برای چه مکان هایی مناسب است؟

برای سالن هایی با دهانه کمتر از ۱۵ متر و همچنین ظرفیت باربرداری کمتر از ۵ تن، استفاده از جرثقیل های تک پل سقفی بهترین گزینه است. افزایش ارتفاع مفید این امکان را می‌دهد که مواد بیشتری را برای انبار کردن آماده کنید. برای رسیدن به ارتفاع مفید در بیشتر جرثقیل های سقفی فاصله سقف تا کنسول را کوتاه در نظر می‌گیرند در حالی که  این کار نه تنها کمکی به ارتفاع مفید جرثقیل نمی‌کند، بلکه کار نصب جرثقیل را نیز مشکل تر خواهد کرد.

دقت داشته باشید :

اگر در مکان های خاصی از جرثقیل دو پل استفاده کنید، مشکلات خاصی را به وجود می آورد. بنابراین بنابراین توصیه می‌شود قبل از هرگونه جابه جایی و یا هرگونه درخواستی برای اجاره جرثقیل، حتما شرایط محل و بار را در نظر بگیرید و با افراد متخصص مشورت کنید.

چگونه عرض مفید و ارتفاع بیشتری در جرثقیل تک پل سقفی داشته باشیم؟

نوع و مدل وینچ ( بالابر ) جرثقیل های سقفی، می تواند تعیین کننده عرض مفید و بیشترین ارتفاع در جرثقیل های تک پل سقفی باشد. استفاده از وینچ های وزنه مقابل یا لوهدروم در مواقعی که قصد دارید ارتفاع مفید بالاتری را داشته باشید، بهترین گزینه است. برای رسیدن به بیشترین عرض مفید، انتخاب مدل وینچ یا بالابر برای جرثقیل بسیار ضروری است.

در بیشتر وینچ های روز دنیا این سیستم وجود دارد و برای رسیدن به عرض مفید بیشتر، انتخاب کردن مدل وینج جرثقیل بسیار مهم است. وینچ هایی که گیربکس، درام و الکتروموتور آن ها در یک ردیف قرار گرفته اند، کمترین عرض مفید را دارند. در بعضی انواع که به آن ها سری کمپکت می گویند، بیشترین عرض مفید را خواهید داشت. برای رسیدن به عرض مفید بیشتر باید ارتفاع و وینچ مناسب را متناسب با هم انتخاب کنید زیرا می توانید با بالا بردن ارتفاع بالابر، درام بلندتر و عرض وینچ بیشتری داشته باشید.

ویژگی های جرثقیل های سقفی

جرثقیل های سقفی تک پل دارای ویژگی ها و مشخصه های فنی می باشد  که در این ویژگی ها با بعضی گزینه های موجود از انواع جرثقیل سقفی می باشد.

ویژگی های جرثقیل سقفی تک پل رو نشین عبارتند از:

طراحی، ساخت، مونتاژ و نصب جرثقیل سقفی تک پل رو نشین بسیار سریع می باشد.

جرثقیل سقفی تک پل رو نشین دارای وزن مرده  ی کمتری و موجب می شود تا به سازه سبک تری برای نصب آن نیاز باشد.

جرثقیل سقفی تک پل دارای ابعاد کوچک بوده و به همین دلیل فضای کمی را اشغال می کند. این ویژگی این امکان را فراهم می کند تا دسترسی به کناره ها ممکن شود.

جرثقیل سقفی تک پل را در سالن هایی که دارای سقف کوتاه می باشند به راحتی می توان نصب کرد.

جرثقیل سقفی تک پل رونشین را عموما در ظرفیت کمتر از ۱۶ تن و دهانه کمتر از ۲۰ متر اجرا می نمایند.

انواع اتصالات بین پل و کلگی

در اجرای جرثقیل سقفی تک پل رونشین، با توجه به نیاز دسترسی به حداکثر فضا و بالاترین نقطه قلاب با توجه به مشخصات محل نصب با ارائه ی طراحی های مختلف می توان انواع مختلف اتصال را بین پل و کلگی برقرار کرد.

با توجه به ویژگی ها و مزایای ذکر شده، استفاده از جرثقیل سقفی تک پل رو نشین برای ظرفیت های کمتر از ۱۶ تن و دهانه زیر ۲۰ متر بسیار متداول و مقرون به صرفه است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره و فروش