جرثقیل سقفی دوپل

جرثقیل سقفی دوپل

جرثقیل دو پل چیست ؟

در  این نوع جرثقیل ها همانند جرثقیل های تک پل ، دو ریل موازی در طول سالن بر روی کله گاوی (crane support) قرار  میگیرند که جرثقیل دو پل بر روی این ریل ها به صورت طولی حرکت می کند.

جرثقیل های سقفی دو پل  بر اساس دهانه و ظرفیت بار ی که قرار است جا به جا کنند، طراحی می شوند. می توان از بوم های اصلی جرثقیل  در دهانه و ظرفیت های پایین، به شکل تیرآهن های صنعتی استفاده کرد. اما در ظرفیت های بالا بوم های اصلی به صورت باکس طراحی می گردند. بر روی بوم های اصلی چهار پهلو نصب می شود که به عنوان راهنمای حرکت راهبر عرضی در طول بوم اصلی استفاده می شوند.

مزایای جرثقیل های سقفی دو پل :

جرثقیل های دو پل بهترین گزینه برای جا به جایی مواد در که دهانه و ظرفیت بیشتری مورد نیاز می ‌باشد. این نوع جرثقیل ‌ها  ارتفاع و عرض بیشتری را در سالن جهت جا به جایی پوشش می دهند. در این نوع جرثقیل ها طراحی و محاسبه و ساخت سازه بسیار حائز اهمیت می باشد، بدین معنا که وزن مرده در سازه باید به حداقل برسد و در نتیجه فشار کمتری به سالن و ریل های طولی وارد شود و همچنین از لحاظ اقتصادی به صرفه تر باشد.

از ویژگی هایی که در جرثقیل های دو پل می بینیم، قابلیت نصب راهرو و پاگرد وجود دارد که این امر باعث سهولت در دسترسی به کالسه عرضی و اجزا و قطعات جرثقیل و همچنین آسان شدن تعمیر و نگهداری جرثقیل می گردد.

همچنین این راهرو پاگرد امکان دسترسی بسیار مناسبی به سیستم های روشنایی سالن، تاسیسات گرمایشی، خطوط برق رسان و سیستم های تهویه سالن به کارکنان میدهد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره و فروش